|
Измислиха алтернатива на антитеростичния Акт “Буш” (4-10-2001)
Двама висши магистрати представиха алтернативен документ, който модифицира част от предложенията на президента на САЩ за промяна на закона срещу тероризма.
Според проекта на Буш, терористичните актове, към които бяха включени и хакерските атаки се наказват с доживотен затвор, без право на обжалване.
Председателят на правния комитет Джеймс Сенсенбренер и демократът Джон Конирс представиха нов вариант, озаглавен “The Provide Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism “ (PATRIOT). Този документ не само че не преразглежда твърде рестриктивните мерки в Anti-Terrorism Act (ATA), но и разширява функциите на държавата при осъществяването на електронен надзор над бизнеса и хората, заподозрени като терористи.
"Наказването на компютърните престъпления като тероситични актове, не е адекватният отговор на състоялите се събития”, коментира изпълнителната директорка на Electronic Frontier Foundation (EFF – www.eff.org ), Шери Стийл. Това е една от организациите, които усилено лобират срещу ожесточените мерки, планирани от правосъдното министерство и президентската администрация срещу кибер престъпленията.
Основната теза на критиците е , че мерките в ATA са прекалено рестриктивни, а управляващите в Щатите не искат нищо друго освен да използват ситуацията, за да наложат контрол над IT сферата.
PATRIOT е базиран на предложенията на правосъдното министерство, но с известни разлики. Част от компютърните престъпления ги квалифицира като част от друг вече съществуващ и също толкова рестриктивен документ - Computer Fraud and Abuse Act . Промяната е , че само “крак” на компютърна система се наказва според CFAA и то като углавно престъпление, ако е направен с цел да се извлече някаква печалба.
Останалите компютърни престъпления от ATA си остават строго наказуеми. Разликата е, че за да се квалифицира някое от тях като терористичен акт / за който следва доживот зад решетките/ престъплението трябва да “…предполага въздействие или нарушаване работата на държавното ръководство чрез заплахи или принуда или отмъщение срещу властите”. Тази квалификация важи за всяко престъпление, извършено със или без компютър. Това означава, че ако някой направи deface на сайта на Пентагона или Белия дом, попада до живот зад решетките.
Според други критични мнения, PATRIOT ще затвърди правата на FBI да следи интернет потребителите, без да се нуждае от съдебно разрешение. Особено за надзор и мониторинг над рутингите в net-а. Това дава право да се проследява пътя на електронната поща или трафика към уеб сайтове.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|