|
Разработват езиков локализатор за е- търговия (10-10-2001)
Електронните търговци обмислят възможности за преодоляване на езиковите бариери при онлайн транзакциите. Електронните търговци губят милиони потенциални клиенти от факта, че все пак има доста хора, които не разбират съдържанието на англоезичните сайтове.
Компанията Uniscape, разработва софтуер за локализация на бизнес офертите при транснационалните корпорации. Целта е “…мрежата да заговори на всички езици”. Когато купувачът влезе в сайта на търговеца и не разбира същността на предложението, обикновено търси друг адрес.
Uniscape превежда автоматично англоезичния адрес на съответния език на потребителя. По този начин се подпомага максимално допълнителния “ръчен” превод на текстовото съдържание.
Както обяснява шефът на проекта “Uniscape” - Стив Адамс , дори и при тази система, компаниите ще имат нужда от преводач, който да “дошлифова” превода. Останалото ще се извършва автоматично. Потребителите ще могат по е-mail да изискват конкретна локализация, ако проявяват по-голям интерес към дадена оферта.
В момента, според данни на Адамс, 78% от всички интернет адреси са на английски език. На английски са 80% от уеб сайтовете за електронна търговия тип B2B.
«Перспективите пред такава система са големи, особено в азиатския регион, където езиковото разнообразие е голямо”, е коментирал Уинстон Кох, генерален мениджър на компанията BOS Ventures , която е основен инвеститор на проекта Uniscape.
Засега най-предпочитан за корпоративните сайтове е японският език, както и т.н. FIGS /съкращение на френски, немски, италиански и испански/, защото се смяташе, че като създават паралелни версии на тези езици, компаниите покриват голяма част от потребителската аудитория на всички континенти.
Дългосрочните анализи на електронните търговци обаче сочат, че в близките десет години на първо място по популярност китайския. В момента расте броят на онлайн потребителите в тази страна. С оглед на прогнозата за 1.7 млрд интернет потребители до 2005г. , може да се предположи, че всички тези бъдещи нет-сърфисти едва ли ще са съгласни да използват ресурсите на мрежата само на английски език.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|