|
През март 2002г. влиза в сила Международният договор за авторските права (11-12-2001)
“Международният договор за защита на авторските права”, приет от Световната организация по интелектуалната собственост (World Intellectual Property Organization – WIPO) придобива юридическа сила на 6-ти март 2002г.
Договорът е разработен преди пет години от представителите на 160 страни, с цел да приведе законодателството в областта на авторските права в съответствие с изискванията на цифровизираната епоха.
Условието за влизането му в сила е признаването му от 30 страни-членки на организацията. Последната страна, която се присъедини този декември към договора бе Габон. Договорът за авторските права допълва и актуализира Бернската конвенция, приета през 1886г. Тя бе преразгледана последно през 1971г. Конвенцията е ключов международен документ в областта на защитата на интелектуалната собственост.
WIPO www.wipo.org/ е една от 16-те организации към ООН. Седалището и е в Женева. Организацията следи за изпълнението на общо 21 международни конвенции, разглеждащи различните аспекти от защитата на авторските права и интелектуалната собственост. В нея членуват 117 нации. България също е част от WIPO.
Заедно с “Договора за авторските права” се очаква скоро да влезе в сила и другият ключов документ на WIPO – т.н. “Договор за музикалните произведения и фонограмите”.
Договорът за авторските права дава възможност на композитори, артисти, писатели, разработчици на софтуер и останалите потребители на Интернет да получат повече гаранции за законово разпространение на продуктите им в киберпространството.
“Този договор е нова стъпка в модернизацията на международното законодателство в областта на авторското право в дигиталната епоха, е заявил
д-р Камал Идрис, председател на WIPO. Според Идрис, двата договора, влизащи в сила през пролетта на следващата година, са от ключово значение за развитието на Интернет, електронната търговия, развлекателния бизнес и информацията в Мрежата.
Договорите за авторските права и музикалните произведения трябва да бъдат ратифицирани и равноправно прилагани от всички държави-членки на организацията.
Д-р Идрис е призовал всички страни да приведат националното си законодателство в съответствие с клаузите на двата международни договора. “Това ще създаде условия за широкото, законово разпространение на произведения и записи в Интернет и ще ограничи пиратството ”, е заявил Идрис.
Авторското право предполага защита на всички авторски продукти като дава възможност на създателите им да контролират дейността на разпространителите и потока на приходите си от продажбата онлайн. Защитават се интересите и на субектите, които предоставят достъп до авторските произведения - продуценти, звукозаписни фирми, официални разпространители или организации за ефирно излъчване.
Всички тези норми се гарантират от националните законодателства на отделните страни. Международната договореност в случая играе обединителна роля и гарантира на още по-високо ниво на интелектуална защита.
Засега договорът е ратифициран от Япония и САЩ. 15-те членки на ЕС все още не са се присъединили към него.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|