|
IT-секторът възстана срещу план за антипиратска защита (24-10-2001)
ИТ-индустрията се опитва да предотврати въвеждането на антипиратски защити в компютрите и други електронни устройства, използвани на широкия пазар.
Спорният документ е със заглавие “Security Systems Standards and Certification Act” (SSSA). Той все още не е внесен за обсъждане и гласуване в Конгреса, но предизвика голям шум. С него се иска снемане от производство на всяко интерактивно цифрово устройство, което не е снабдено със сетрифицираната технология за защита от копиране. Тези, които предоставят достъп до продукти със защитени авторски права са отговорни пред закона. Наказанието е затвор.
Приемането на този текст означава, че всичко, което до момента е произведено в областта на дигиталните устройства ще трябва да бъде свалено от щандовете, защото в него няма вградени стандартни защити. Ако се говори в цифри, това са милиарди долари загуби за IT-компаниите и още толкова печалба за издателите.
Основните привърженик на този законопроект са издателите на музика и филми. Те си остават и единствени поддръжници (заедно със сенатрското лоби на Walt Disney в лицето на демократа Ернст Холингс). Както може да се предположи, IT индустрията не иска да бъде задължавана хардуерно да блокира достъпа на пиратите.
Гигантите Intel, IBM, Microsoft и Compaq Computer публично обявиха с отворено писмо несъгласието си с този законопроект.
“Приемането на такъв закон означава неконтролируемо вмешателство на правителството в търговския пазар”, е коментирът на Кен Кей, изпълнителен директор на организацията Computer Systems Policy Project. В нея членуват IBM, Intel, Dell Computer, Motorola и др. водещи компании.
В продължение на няколко години производителите на софтуер и хардуер, заедно със издателите, търсят компромисни форми за защита на авторските си продукти, но така и не успяха да намерят сигурно решение срещу пиратите в интернет. Един от поредицата неуспешни текстове беше Secure Digital Music Initiative (SDMI).
Сега, тези опити придобиват краен израз като заплашват интересите на една част от играчите на високотехнологичния пазар. В спора казаха своята дума и правозащитниците от Electronic Frontier Foundation, които естествено се обявиха срещу SSSA.
Пложението е стигнало дотам, че ако до 18 месеца не се намери най-удовлетворяващото решение, американските власти ще решат проблема от раз като гласуват закона.
“Самото предположение, че някой може да измисли такъв универсален, вълшебен стандарт в основата си е абсурдно “, е заявил Джеф Лоуренс, председател на групата по защита на авторските права в Intel като даде да се разбере, че в противоборството с пиратите, все някой ще трябва да поеме ролята на губещия.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|