|
OpenCulture.org: Новата схема за обмен на art творби (26-9-2001)
OpenCulture.org www.openculture.org/ е вариация на схемата pay-to-view . Авторите и музикантите пускат кратка анотация на своите работи и заявяват сумата, която им е необходима или срещу която са готови да си покажат / и продадат / работата в интернет. Феновете от своя страна предоставят своите дарения / базирани на т.н. “public charity status”/. Когато артистът прецени, че някой е предложил достатъчно близка до изискваната сума – може да си даде творбата.
OpenCulture от своя страна ще печели като взема за себе си 10% от парите на авторите. Според шефа на проекта Джес Винсънт, това е доста по-малко, отколкото обикновените арт мениджъри изискват. Винсънт е уточнил, че 10-те процента са само работен проект.
Схемата трябва едновременно да осигури доходи за творците и да даде пълни гаранции на потребителите, че книгите или музикалните парчета наистина ще им бъдат предоставени.
Според Винсент, системата ще проработи, защото преди всичко разчита на хорското доброволно заплащане. След първоначални сондажи сред потребителите, се достигнало до извода, че те като цяло са добре настроени. Особено младите и непопулярни творци. А тези, които досега са използвали електронни системи, базирани на разпределянето на авторски хонорари /като бъдещата Napster например/, са се заинтересували от възможностите за печалба извън познатата схема.
Винсент обещава равнопоставеност между неизвестинет автори и големите звезди от рода на Бритни Спиърс, на които нищо не им пречело да участват в проекта. Какво ще кажат техните продуценти е друг въпрос!
В същото време неизвестните банди, които обикновено получават малко пари, в интернет имат възможност да се пласират далеч по-добре, ако някой фен реши да им даде няколкостотин долара срещу неиздадения им, но гениален албум.
Проектът е тръгнал от www.firstmonday.dk/issues/issue4_6/kelsey/ . Следва малко по-задълбочен разговор между няколко състуденти. Самата разработка е подпомогната и от двама-трима независими оpen-source програмисти. Следващата стъпка на OpenCulture.org е да публикува проект на OpenCulture License в интернет. Ще бъдат предложени и алтернативни лицензиони схеми като тази на Electronic Frontier Foundation - Open Audio License.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|