|
Г8 готви глобална стратегия срещу дигиталната пропаст (30-7-2001)
Тъжната ирония във феномена WWW е, че уж това е Глобална мрежа, достъпна за всички, а реално огромната част от световното население все още е извън нея и не участва в развитието на най-новата икономика.
Факт е, че в New York има повече интернет сървъри, отколкото на целия африкански контитент. Общо около 90% от съдържанието на Net-a се хоства на сървъри в страни с високи доходи, в които населението е едва 16 % от всички хора на света. В същото време, шестте големи интернет-университета за дистанционно обучение са базирани в страни като Турция, Индонезия, Китай, Индия, Тайланд и Корея.
Световните лидери от Г8 по време на редовната си среща в Генуа, в средата на миналата седмица, са набелязали необходимостта от разработката на нови стратегии в IT-сферата. Целта е преодоляване на технологичната пропаст между богатите и бедните общества www.itweb.co.za/sections/internet. По време на дебатите пък антиглобалистите усилено протестираха срещу представителите на най-големите държави, опитващи се да се съсредоточат върху световните стандарти.
Докладът издаден от United Nations Development Programme (UNDP) и консултантската група Accenture препоръчва на страните да възприемат политика, насърчаваща обучението и прозрачното управление на ресурсите. В доклада са включени и много примери за ефективно развитие в технологично отношение на страни като Естония и Боливия. Докладът, наречен "Създаване на динамично развитие" е на адрес www.opt-init.org.
Един от основните въпроси, разисквани в Генуа е доколко направеното за една година за обучението и планирането на IT развитието е било стъпка към преодоляването на дигиталната пропаст. Като бивш домакин на срещата на Г8 в Окинава, Япония е обещала 15 блн. долара за подпомагане през следващите пет години на обучението на IT специалисти от развиващите се страни.
Световните лидери са набелязали най-обща стратегия за най-належащото в развитието на технологиите в световен мащаб и присъединямането на слабо технологизираните общества към идеята за WWW. Те са отбелязани и в доклада на Digital Opportunity Task Force (dot force) www.dotforce.org/reports/
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|