|
Кой обърква българския Интернет? (4-11-2002) 
Вени Марковски, председател на "Интернет общество - България"
Наскоро стана известно, че новинарската Интернет агенция "Фокус" е с нов адрес - www.focus-news.net. Ако някой, след като е видял адреса, се пита коя е тази агенция, тя е същата, която доскоро можеше да бъде открита на адрес www.focus.bg.
Разликата между двата адреса е огромна. Този, който завършва на .bg, доказва националната принадлежност на новинарския уебсайт.
От медиите разбрахме, че смяната се е наложила поради политиката на регистъра на имена - варненска фирма, която по исторически причини е била първата и единствена фирма, предлагаща "услугата".
Вече няколко пъти се водят дела срещу злоупотребата с господстващото положение на регистъра. Първото бе на "Интернет общество - България" още през 1998 г., когато - без предварително предупреждение и със задна дата, монополистът наложи безсмислено високи такси за поддържане на Интернет имената, завършващи на. bg. 3а съжаление в Комисията за защита на конкуренцията проблемите, свързани с Интернет, не са сред най-лесно разбираните.
Варненската фирма наскоро регистрира дъщерно дружество - "Регистър" ООД, което щяло да се занимава само с дейността по регистрация на имена в. bg.
Тези странни ходове трябва да се разглеждат в светлината на промените в Закона за далекосъобщенията. Според тях Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще се занимава с разпределянето на имената и адресите в българското Интернет пространство.
Така само се налива вода във воденицата на Министерството на транспорта и съобщенията. Не е тайна, че още през 1999 г, то се опита да сложи ръка върху българския Интернет.
Тогава - с държавническото решение и препоръката на премиера Костов -министерството достигна до споразумение с "Интернет общество". Много от тогавашните чиновници, които искаха Интернет да се лицензира, днес са на същите или по-високи позиции в сферата на съобщенията.
Днес те не само жадуват за реванш, а посягат върху основни човешки права, каквото е правото на достъп до информация. Защото който държи регистрацията на имена в Интернет, той може да спира достъпа до уебсайтове, където се критикува правителството.
Решението на проблема е бързото създаване на регистър, в който на равна основа да участват всички нестопански асоциации и държавата чрез КРС.
В правилата за работа на регистъра следва да е предвидено наличието на много фирми, които да предлагат възможности за регистрация на Интернет имена, завършващи с. bg.
В момента у нас за регистрация на име. bg се изискват купища документи, удостоверения, нотариално заверени справки, загуба на средства, време и т. н. Самата услуга струва $ 180 за първите 2 години.
В същото време в чужбина където има конкуренция, за да се регистрира Интернет име с. com, са необходими няколко секунди и около $ 30.
Статията е публикувана във в. "Труд"
|
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|