|
Тайван проверява оплаквания от монополни злоупотреби на Microsoft (8-5-2002)
Тайвандските власти инициираха разследване по сигнали от местни фирми. Те твърдят, че Microsoft злоупотребява с монополното си влияние за повишаване на цените, съобщава CNET Asia.
Тайвандската търговска комисия (FTC) ще трябва през следващите шест месеца да реши какви действия трябва да бъдат предприети срещу Microsoft.
Създадената през 1992г. Тайвандска търовска комисия основно е натоварена със съставянето на законопроекти в областта на търговското законодателство и разследване при нарушения на антиконкурентните принципи.
Акцията на FTC е инициирана от оплаквания на корпоративни потребители на Microsoft-ски продукти, които твърдят, че корпорацията ги принуждава задължително да използват от месец август неин пакет, съобщава в.”The China Post”.
Според потребителите, софтуерният гигант е заплашил, че ще спре всякаква техническа поддръжка. В своято праверка тайвандските власти ще акцентират върху изясняването на няколко основни момента:
• Доколко Microsoft злоупотребява със своето доминиране на пазара и покачва цените;
• Доколко принудата на потребителите да използват софтуерни пакети е в нарушение на търговските закони на страната;
• Как са се отразили скорошните акции в страната срещу софтуерното пиратство върху продажбите на дребно на Microsoft-ски продукти.
По време на пресконференция този вторник, генералният мениджър на Microsoft за Тайван - Еунис Чиоу естествено е отхвърлил нападките.
Според местното търговско законодателство, ръководството на компания, призната за монополист, може да бъде осъдено на 3 години затвор или компанията да заплати до 3 млн. долара глоба.
Заедно с антимонополното разследване, в страната са се активизирали и представителите на местната Национална учителска асоциация, съобщава в. ”The Taipei Times”.
"Ако Microsoft продължи да принуждава училищата да плащат извънредни такси на основание защита на авторски права, Асоциацията ще лобира сред международните учителски сдружения да бойкотират продуктите и”, заявява председателят на организацията Чанг Хуи-Шан.
Междувременно Тайван прави опити да се пребори със съфтуерното пиратство, в стремежа си да бъде изтрита от черния списък на страните пирати - т.н. "Special 301 Priority Watchlist". Посочените в него държави принципно са обект на търговски санкции от страна на САЩ, но досега Щатите не са предприели действия срещу Тайван, която е в списъка от последните четири години.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|