|
Mandrake се дистанцира от Linux сертифицирането (8-7-2002)
MandrakeSoft отказа да с присъедини към за сертифициране на отделните Linux дистрибутиви. Компанията остава един от малкото идеалисти в Linux бранша.
Mandrake е на мение, че стандартизацията нарушава интересите и че конкуренцията като цяло е избрала грешна посока.
Както Portal.bg вече писа, UnitedLinux е съвместен проект на Caldera International, Conectiva, Turbolinux и SuSE . Целта му е бъдещите дистрибуции да бъдат стандартизирани по начин, който да гарантира тяхната максимална съвместимост.
MandrakeSoft обаче са на мнение, че този проект няма да преодолее фрагментацията при отделинте дистрибуции с отворен код.
Основният аргумент на MandrakeSoft е, че UnitedLinux влиза в противоречие с философията на отворения код и се опитва да затвори дистрибутивите на тези компании в определени граници.
Разграничението MandrakeSoft - UnitedLinux отразява проблемът , с който е изправено в момента Linux обществото. Дали в условията на все още икономическа нестабилност на дистрибутивите с отворен код да се следва духа на open-source движението или да се търсят методи за оцеляване чрез създаването на стандартизиран софтуер, за който да се плаща.
MandrakeSoft е един от най-върлите защитници на това, което самата компания нарича “философия на свободното слово”.
Фирмата пуска онлайн готовите си продукти много преди да бъдат пуснати официално в продажба, което ги прави достъпни за безплатен download.
Затова и основната критика на MandrakeSoft срещу Caldera, Turbolinux и SuSE, е че с UnitedLinux се опитват да прокарат “проприетарни методи” по отношение на Linux.
Компанията смята , че по този начин конкурентите се опитват да наложат нови правила, които няма да допускат използването и доразработването на вече готови продукти и ще принуждават потребителите да плащат лицензионни такси. Това само по себе си е сериозно отклонение от първоначалната идея на GPL.
Според MandrakeSoft, фирмите се стремят по този начин да наложат сериозен контрол над дистрибуциите си и да придобият по-висок процент търговски потребители.
UnitedLinux ще разпространява безплатно изходния код на софтуера си по лицензията GPL, но версията в бинарен код ще се продава.
Тъй като Linux-компаниите все повече се нуждаят от доходи, някои от тях вече прибягват до тази схема.
Ximian разработи open-source вариант на Microsoft Outlook, наречена Evolution, но продава платена версия на Evolution за Exchange сървър.
Както вече съобщихме, Linux компаниите съвместяват дистрибутивите си чрез т.н. Linux Standards Base (LSB).
Процеса по стандартизация по LSB едва сега започва.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|