|
ЕС тайно готви надзор за комуникациите (10-5-2002)
Правителствата на европейските държави са съставили при закрити врата проекто рамка за цялостен контрол на телекомуникациите, алармира организацията Statewatch.
Европейският парламент ще се събере за решаващото гласуване на 15 май, с намерението да отхвърли исканията на правителствата за събиране на данни и достъп на правоохранителните органи до телекомуникационния трафик.
www.statewatch.org е получила предварителна информация за съставянето на проект за изменение на Европейската директива от 1997г., свързана със спазването неприкосновеността и гражданските права в телекомуникационния сектор.
Правителствата на страните от ЕС са съставили общ документ, с който да бъде гарантирано, че всички държави-членки ще въведат в националните си законодателства мерки за проследяване на телекомуникационнния поток и права за събиране на данни от страна на полицията, правоохранителните органи, емиграционните власти и вътрешните агенции по сигурността.
На 15 май Европейската парламентарна пленарна сесия ще гласува доклад, представен от Комитета по гражданските права и свободи на 18-ти април . Този доклад препотвърждава позицията, дадена от Европарламента на 13 ноември 2001г., в която се отхвърля промяната, предложена от Съвета.
Според Директивата от 1997г., данни могат да се събират само за кратък период и със “законово” предназначение като после трябва да бъдат изтрити. Съветът сега иска тези данни да бъдат събирани за нуждите на правоохранителните служби.
Европейският парламент твърди, че такава позиция може да се поддържа, доколкото тези данни ще се използват във връзка с националната сигурност и при криминални разследвания, за които има упълномощеност при конкретен случай от съдебните власти.
Съветът на Европейският съюз ( 15-те правителства ) и Европейският парламент могат сериозно да сблъскат интересите си, докато съгласувават финалния текст. Ако Парламентът се придържа към позицията си, процесът влиза във фазата, в която "Комитет за помирение " ще трябва да се ангажира с окончателна договореност .
“Със съставянето на обвързващо решение преди редовния законодателен процес да е завършен, правителства на Европейския съюз показват абсолютното си неуважение към Европейския парламент”, коментира Тони Бъниан, редактор в Statewatch.
Гласуването в Европейският парламент и финалното решение по този въпрос ще бъде определящ момент за бъдещето на демокрацията в ЕС. Ако всички телекомуникации - телефонни разговори , електронна поща , факсове и Интернет бъдат поставени под надзор, това ще обрече демократичните свободи и ще доведе до налагането на авторитарен режим.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|