|
ЕС прие закон за ДДС върху онлайн търговията (14-2-2002) 
Министрите на на Европейския съюз одобриха в началото на седмицата Закон за налагане на данък добавена стойност върху електронната търговия.
Размерът на данъка ще се определя от държавата, където се намира седалището на съответната компания.
Това, което продава компанията извън собствената си страна, ще се облага с ДДС, който пък се определя от законите на страната, в която е потребителят.
Целта на текта е да преодолее конкурентната бариера пред европейските компании, както и да реши отдавна наболения проблем по облагането на печалбата от международната интернет-търговия.
Законът засяга онлайн продажбата на софтуер и компютърни игри, някои радио и телевизионни услуги.
Законът на ЕС срещна неодобрението на САЩ, които смятат, че Европа се мъчи да наложи едностранно своите стандарти.
Всеки неевропейски доставчик на онлайн стоки или услуги трябва да се регистира при данъчинте органи на всички евространи, в които имат бизнес.
Това означава, че цената на продуктите му за ЕС ще нарастне средно с около 15 до 25 %.
Законът е обсъден и принципно приет от 15-те финансови министри в Брюксел. Окончателното му влизане в сила ще стане след като бъде гласуван и от Европарламента.
До този момент нито едно от правителствата на европейските страни не бързаше да въвежда данъка. През това време онлайн копаниите се позакрепиха на пазара. Този дисбаланс трябваше да се преодолее най-малкото поради факта, че това е бизнесът от ново поколение и не може да мине без данъчно орегулиране.
Дълго време европолитиците спореха как да се уреди данъчната тежест в отношенията купувач-продавач, когато те са от различни страни.
Според производителите на софтуер, новият текст вероятно ще увеличи разходите по цифровите транзакции. В момента това е перспективен бизнес за компаниите, търгуващи със софтуер за защита на данни и програмни модули за портативин устройства.
Интернет-провайдерите в Европа посрещат с одобрение закона. Те смятат, че той ще изравни данъчната тежест между европейските и неевропейските доставчици.
Щатите обаче въобще не са доволни от решението на ЕС. Миналата седмица зам.-министърът на финансите на САЩ Кенет Дам, заяви, че администрацията на президенат Буш е силно обезпокоена от едностранните мерки на Съюза. Дам намекна, че те могат да доведат до други едностранни мерки като подкани европейците да помислят върху възможността за подновяване на споразуменията.
Дам упрекна още Брюксел, че е избързал с позицията си. В момента Организацията по икономическото обединение и развитие също обмисля решение по въпроса с данъците върху електронната търговия.
Позицията на щатската Асоциация за информационни технологии, в която влизат 500 водещи IT компании е, че законът натоварва американските фирми с административни трудности и превръща онлайн бизнеса в Европа в рисковано начинание.
|
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|