|
Евродиректива принуждава ISP-тата да цензурират клиентите си (14-8-2002)
British Telecom реже P2P потребителите от своите broadband услуги, обвиняваки ги в злоупотреби с авторски парва. За пореден път британският телеоператор демонстрира антипатията си към file-sharing мрежите си след като миналата година пусна официално решение, че ще ограничава достъпа до P2P сайтовете за клиентите си ADSL
Както съобщава The Register, миналата седмица BTBroadband отделът е изпратил предупреждение до свой клиент, с което любезно го е приканил да спре до 24 часа да използва система за обмен на файлове с личния си акаунт. Според телеоператорът, въпросният Робърт Браун от Северна Ирландия нарушавал с действията си Acceptable Use Policy (AUP) www.abuse-guidance.com/ , в който документ се забранява постингите на материали, за които съответният потребител няма изрично съгласие от притежателя на правата.
Оказва се , че ако клиенти на British Telecom използват P2P клент , получават заплашителни писма от телекома, в които техните действия се определят като пиратски. Абсурдното е, че нищо неподозиращият потребител просто може да реши да разпространява чрез P2P например софтуер, който самият той е писал.
Как реагира ISP Association (ISPA) на главния казус – британско ISP спира достъпа до нещо като да речем Kazaa, явно прави мониторинг на трафика към такива сайтове и бие през ръцете клиенитите си чрез ултимативни писма? От ISPA са заявили пред The Register, че не са запознати с кокретния случай, обаче са обяснили, че има един документ, наречен EU Copyright Directive, който дава широки права за провайдерите да затягат мерките срещу пиратството чрез
P2P приложенията и това е свързано с цялостната политика на издателската индустрия към прокарването на хипермерки срещу пиратството. Самият Acceptable Use Policy съдържа клаузи, които предупреждават потребителите от възможността да влязат в нарушение на международното право.
Между другото, доста от клаузите в евродирективата допускат използване на технически методи за предотвратяване опитите за copyright нарушения. В това отношение Европа не отстъпва на САЩ, където скоро бе обсъждан законопроект, позволяващ на лейбълите да хакерстват в името на опазване на интелектуалните си права. Както са обяснили от ISPA www.ispa.org.uk/, провайдерите масово пренаписват policy правилата си спрямо текстовете на Директивата.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|