|
Европа е на път да се откаже от net-шпионажа (16-9-2002)
Правозащитната организация Foundation for Information Policy Research (FIPR) www.fipr.org/ обяви, че европейските комисари, отговарящи за защита на личните данни, са отхвърлили предложенията за пълен мониторинг над потребителския телефонен и интернет трафик.
Европарламентът имаше намерение да прокара задължително изискване към телеоператорите и интернет провайдерите да съхраняват в продължение на няколко години информация за логовете на клиентите си – телефонни разговори, мобилни комуникации, факс, е-mail и посещаваните web адреси. Основните поддръжници на тази идея бяха и британските политици. Мотивът – подпомагане на разследващите органи и лесен достъп на държавата до личната комуникация на всеки гражданин.
По време на официалната среща на европълномощниците в Кардиф миналата седмица, висшите политици все пак са си дали сметка, че подобно задържение ще струва твърде скъпо на телекомуникационните компании. (Според проектоизискванията тяхно задължение е да осигурят техниката, с която да записват и пазят логовете.)
Резултатът ще е повишаване на потребителските такси. Юзърите плащат повече за телефони и Интернет, за да могат доставчиците да ги шпионират. Политиците най-сетне са се вслушали и в предупрежденията, че тези мерки влизат в противоречие с Евроконвенцията за човешките права.
Критиките се отнасят и за текста на Anti-Terrorism Crime
and Security Act, който британските власти се опитват да наложат от декември 2001г. Заради твърде скъпоструващата процедура по архивирането на трафика, британският парламент е приел схемата информация за посещаемостта на уеб страниците да се пази само четири дни. Първоначалните намеренията на разследващите органи с дата август 2000 бяха за цели седем години. В интервюто си за Guardian от 14-ти септември т.г. шефът на Националното бюро по разследване на UK Джон Абът е проявил истинска благосклонност като е заявил, че и 2-годишен архив е достатъчен.
Като се има предвид, че подобни мерки са описани и в нашия проектозакон за далекосъобщенията, отказът на Европа да ги прилага може да се отрази благоприятно и у на телекомуникациите у нас. Поне българските политици няма да имат основание да се оправдават с Европа, когато се опитат да прокарат през парламента полицейски мерки в сферата на високите технологии.
Пълното становище на еврокомисарите можете да прочетете тук
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|