|
Още за промените в ЗД и последиците от тях (21-8-2002)
В portal.bg получихме следния коментар по повод предложенията за нов Закон за далекосъобщенията:
«Има най-малко два важни момента в предложените от МТС законопроекти, които се отнасят пряко до Интернет.
Първо, държавата поема функциите на регистър на имена в Интернет-областта .bg - дейност, която понастоящем се осъществява от частна фирма.
Интересното е, че преди година и МТС (Славински), и КРС (Таушанов), и академичната мрежа (Орлин Кузов, сега шеф на агенция към МТС), и Вени Марковски (шеф на "Интернет общество"), и Божидар Соколов (шеф на асоциацията на Интернет-операторите) са подписали писмо до ICANN, че искат неправителствена организация да бъде регистър на имената.
Пак тогава специална държавна комисия в МТС под ръководството на сегашния член на КРС Петър Рендов прие нови правила за работа на регистъра на имена, според които именно неправителствена организация в обществена полза трябваше да бъде регистър. Тези правила бяха изработени след широка обществена дискусия (продължила 3 месеца) и от екип, който включваше представители на бизнеса, академичната общност, Интернет-операторите и потребителите.
Второ, Интернет операторите ще бъдат принудени да се лицензират. Ако преди 4 години правителството на Костов въведе лицензирането със заповед на председателя на КПД, то сега очевидно чиновниците са се научили, че това може да се обори във Върховния административен съд и въвеждат това изискване направо в закона.
Липсата на трайна държавна политика в областта на Интернет през последните години не е донесла нищо добро на България, нито на българското правителство, нито на гражданите. Да си припомним само колко проблеми създаде опита на предишното правителство да наложи лицензура (лиценз+цензура) върху Интернета - от Аткинсън и Гелерод, през канцлера Шрьодер и премиера Жюспен - всички осъдиха желанието на българското правителство за контрол върху Мрежата.
Винаги, когато една държава раздава лицензи, тя е изправена пред силното желание да ги отнема. Или поне да се опита да стори това. Ето защо страхът от отнемане на лиценза е в състояние да наложи автоцензура, вътрешен контрол върху информацията, която се публикува в Интернет. И тук не говорим за текстове, които противоречат на закона (за тях си има съответни наказания), а за такива, които не са приятни на властта. На всяка власт.
В момента неправителственият сектор с общественополезни цели у нас извършва преглед на европейската практика и обсъжда възможността да се търси защита на интересите на Интернет потребителите и на свободата на достъп до Мрежата както в Народното събрание, така и с помощта на съдебната система - българска и европейска».
Писмото е подписано от Вени Марковски в качеството му на гражданин.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|