|
RIP – ISP контрол по английски (20-9-2002)
Британският Закон за следствените органи (Regulation of Investigation Powers Act) бе гласуван от местния парламент през юли 2002г.
Абревиатурата е RIPA, но местните вестниците я преименуваха на RIP – саркастично съкращение на израза Rest in Peace (”Остани си с мир”).
RIP е обезпокоителен ъпгрейд на законовите мерки по прихващането на информация, уредени от по-стар текст, приет през 1985г. (Законът за следствените органи е английският вариант на нашия “Закон за специалните разузнавателни средства”- бел.ред.)
Лесно е да се предположи, че закон’85 не е съдържал понятието “Интернет”. В новата редакция обаче интернет провайдерите трябва “да имат готовност” да подслушват интернет потреблението през техните мрежи.
Според текста на RIP, разрешение за това дава не съда, а член на кабинета на министрите. (Уточняваме, че един от основните демократични постулати при законовите актове, регулиращи използването на т.н. “специални разузнавателни средства”, е разрешението за инсталиране на подслушвателни устройства и запис на данни и да се дава от съд, а не от правителствен орган – бел.ред.)
В британския RIP е доразработен списъкът на държавинте органи , които имат пълномощия да следят Интернет, както и списък с данните, които могат да се прихващат и пазят.
В него има куп ограничения за използване на криптиращи технологии – един от основните методи за защита на важна информация в Интернет.
Текстът на RIP предизвика бурни протести сред местни и чужди правозащитни организации. Само на сайта на
FIPR има над хиляда публикации по повод този текст и по проблемите на киберпрестъпността като цяло.
В резултат на активизиралото се политическо лоби, правозащитните организации съумяха да убедят парламента да отхвърли част от най-рестриктивните части в закон.
Една от най-важните отстъпки е, че правителството освобождава провайдерите от задължението да подсигуряват сами техника за прихващане и запис на логове.
В RIP също е добавено и необходимото условие за всяка процедура по мониторинг на комуникациите да има предварително разрешение.
Законът е в сила от октомври 2000г. От април 2001г. в Лондон функционира т.н. “Национален център по борба с престъпленията в сферата на високите технологии”. Този център е творение на британският министър на вътрешните работи Джек Стро. Бюджетът на центъра за миналата година е 25 млн. фунта стерлинги.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|