|
Google навлиза в бизнеса с разпределяне на изчислителни ресурси (25-3-2002)
Обнадеждени от големия успех на търсещата си система, от Google вече решиха да се разпрострат и в сферата на генетиката чрез участие в проект за изчисления през Интернет.
Компанията е наела 500 души, които участват доброволно в тестовете на нов софтуер. Това са притежатели на машини под Windows. Проектът се нарича Folding@home.
www.stanford.edu/group/pandegroup/Cosm/
Това е инициатива на Стандфордския университет. Екипите от учени са си поставили за цел да разгадаят принципа на генетичния код при катериците.
Учените искат да разпределят изчисленията сред тези 500 потребителя и да използват компютрите им като изчислителни машини. Данните за изчисляване се разпределят чрез Интернет. Функцията на Google в случая е опосредстваща. Програмата под Windows 98, Me, 2000 и XP.
Търсачката предоставя възможност да се изтегли софтуера, с който се правят изчисленията.
Многобройните опити да бъде създаден един компактен суперкомпютър накрая завършиха с проект от този тип. Пренос на данни през Интернет и разпределяне на изчислителни ресурси между хора, които биха искали да се занимават с подобно нещо.
Бизнесът с продажбата на изчислителни мощности
В края на 90-те години, когато интернет бизнесът се ръзвива бързо, няколко млади компании са се досетили за това, че могат да правят пари като продават “изчислителна мощност”. Първият такъв сайт е Popular Power, който в последствие е закрит.
Идеята намира първо най-голямо приложение при мрежа от вътрешнокорпоративни работни станции, но не и с използване на Интернет. (Лидерите в това отношение са United Devices, Turbolinux, Sun Microsystems, Parabon Computation, Platform Computing и Avaki).
И все пак се намират фирми като United Devices, които спонсорират разпределянето на изчислителни ресурси чрез Интернет. Parabon пък участва във финансирането на проекта за изледване на рака “Compute Against Cancer”.
Бързината на Интернет и усъвършенстването на технологиите позволяват децентрализацията на такава процедура. Всеки участник в тази система има възможност да провери резултатите от експеримента (и хода на изчислунията) във всеки момент, както и да обменя опит с други участници.
Подобна система е особено ефективна за съвместната работа на учени от цял свят, които Интернет “събира” в една огромна виртуална лаборатория. (В момента вече работи проектът SETI@home за обработка на сигнали от извънземни цивилизации.)
За Google това е източник на доходи, защото предполага разпространение на такъв софтуер не само за изследвания на катерици, но и за далеч по-съществени био-генетични проекти. Както и за изчислителни процеси върху системата за индексиране и търсене в самата търсачка.
Заиграването с генетиката е поредната брънка от стратегията на Google за набиране на доходи.
Както Portal.bg вече съобщи, търсачката добави лента с новини, възможност за правене на целенасочена реклама срещу заплащане, търсене сред търговските компании и публикуване на каталози с платени рекламодатели.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|