|
Наши студенти се класираха в конкурс за проект в областта на астронавтиката (28-10-2002)
Научните проeкти на двама български студенти се класираха в конкурса SUCCESS 2002. 19-годишният третокурсник от Техническия университет Мартин Караниколов и Добри Симеонов (23 години) от физическия факултет на Софийския университет достигнаха до втората фаза на конкурса и ще посетят научно-изследователския център на ESA (ESTEC) в Холандия, за да обсъдят с учени в съответните области реализацията на проектите си. Като резултат трябва да представят детайлно описание на проектите си и да продължат съзтезанието с останалите 44 участници от Европа, класирани за втората фаза.
Съзтезанието SUCCESS 2002 е инициатива на European Space Agency (ESA), която е един от петте партньора в програмата за ISS.
SUCCESS’2002 е за европейските студенти от всички области на науката. Участниците в състезанието предлагат и представят проект за експеримент, който да бъде изпълнен на Международната космическа станция (ISS). Експериментът трябва да използва едно или повече от уникалните условия, които станцията предлага.
Първата награда от състезанието ще даде възможност за работа в продължение на една година в центъра за изследвания на ESA (ESTEC) в Холандия. По време на тази една година студентът ще има възможност да работи за реализацията на своя проект и класирането му за полет до ISS или в друга подходяща програма – параболичен самолет или ракета Фотон.
Проектът предложен от Добри Симеонов е за използване на слънчевата енергия за създаването на орбитални лазери. По този начин се решава проблема с високата консумация на стандартните лазерни системи. Веднъж създадени тези лазери отварят възможността за много други експерименти и астрономически наблюдения да бъдат проведени на борда на ISS.
Вторият проект - на Мартин Караниколов, студент по Авиационна техника в ТУ – София, цели да докаже наличието на пръстени и около Земята. Направените теоритични изчисления показват, че съществуването им е много вероятно. Проектът позволява също да бъдат изследвани и горните слоеве на йоносферата.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|