|
U.K. прецизира отношенията си с частния сектор (9-4-2003)
Великобритания е една от най-напредналите в технологично отношение западноевропейски държави. Това е страната, която официално тази седмица взе решение за въвеждане на отворения код в държавната администрация. Обединеното кралство от близо две години насам е и най-напредналата държава по отношение тестването на системи за електронно гласуване и въвеждането на е-правителство.
Сега тази страна предизвиква отново интереса с най-новата линия в държавната политика към високотехнологичния сектор. Англичаните най-сетне заявиха на частните компании да не се смятат за абонирани за т.н. държавни поръчки и да не си мислят, че могат да искат максимума от бюджета.
Държавата като институция в цял свят е основен клиент на хардуерните и софтуерни компании. Те предпочитат да продават свои продукти на сигурен и платежоспособен клиент като официалните ведомства.
В свое официално изказване Питър Гершън , шеф на Отдела по снабдяването към правителството на Великобритания, е предупредил, че технологичната индустрия трябва да прекрати практиката си да предявява “прекалени изисквания” към цените за своите продукти и да предприеме сериозни мерки към промяна на политиката си по договаряне с държавата.
Публично –частните споразумения не бива да се дискретидитарат като средство за набиране на печалби.
Гершън е заявил всичко това по време на среща с представители на технологичната индустрия, отразена от британския онлайн E-Government Bulletin. Пред IT мениджърите висшият чиновник е казал, че държавата ще следва протехнологична политика и ще постави на сериозно разглеждане отношенията си с компаниите, с които ще работи.
Британското правителство е заявило намерение да подобри цялостния мениджмънт на проектите, започнати през 2001г. Гершън е обяснил, че държавата в доста случаи е била “горчиво разочарована” от способностите на частния сектор да анализира , финансово обезпечава и управлява рискове. “Всеки ден ние се сблъскваме с доставчици на услуги, които предявават огромни претенции за стойността на услугите си. Ако те предлагаха това директно на свободния пазар, той щеше да ги орегулира”, твърди Гершън.
Изглежда думите на чиновника не са били последен ултиматум, а само предупредително изскърцване със зъби като се има предвид последващото му обяснение, че все още няма нужда от нова структура, която да се занимава с подобряване договореностите на държавата с частния сектор. Във Великобритания засега действа формированието Intellect.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|