Търси: в
portal.bg | поща @portal.bg | ОБЯВИ | българо-английски онлайн речник | форуми | IPTV


Намери новина:  
подробно търсене | Новините от последната седмица


   

Ашкрофт пак хвърля в паника IT света (10-2-2003)

По инициатива на щатския правосъден министър Джон Ашкрофт е съставен проектотекст на нов антитерористичен закон, засягащ и високотехнологичната сфера.

Документът е наречен “Domestic Security Enhancement Act” и е с дата 9-ти януари 2003г. В 120 страници се дават засилени правомощия на властите за преследване на терористични действия. DSEA дублира текстовете на USA-PATRIOT Act от 2001г., който бе съставен веднага след атентата на търговския център и приравнява компютърните престъпления с терористична дейност. PATRIOT Act, както и всички рестриктивни текстове в щатсктото законодателство засягащи антитерористичната превенция, бе прокаран с подкрепата на Джон Ашкрофт.

Поредният проектозакон предвижда строги санкции срещу използването на криптография. Наказанието лишаване от свобода се предвижда за този, който “съзнателно и преднамерено използва криптиращи технологии за осъществяване на незаконна комуникация”. Долната граница на ефективната присъда е пет години.

Не е трудно да се предположи, че поводът за съставянето на поредния антитерористичен текст в американското законодателство е предстоящата война с Ирак. Потенциална жертва на бъдещия закон би могла да бъде всяка фирма, ползваща VPN.

DSEA не предвижда предварително съдебно разрешение за ровене в криптираната информация. Всичко, от което се нуждае федералния агент, за да я прочете е писмено уверение, че ще използва намерените данни само “във връзка със своите задължения да прилага силата на федералното законодателство”.

За целите на разследването федералните власти могат да прослушват телефонните и интернет комуникации и да получават достъп до данни, записани в паметта на дигитални устройства.

Миналия месец проектотекстът на DSEA е бил предоставен от правосъдното министерство за разглеждане в канцеларията на вицепрезидента Ричард Чейни.


(CC) Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат да се използват при условията на Криейтив комънс. Прочетете лиценза за повече информация.

За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив

Към главната страница


   

portal.bg | поща @portal.bg | ОБЯВИ | българо-английски онлайн речник | форуми | IPTV
Copyright
Disclaimer
за контакти
eXTReMe Tracker
veni.com
mitko.com