|
Поствоенната съдба на dot-iq (10-4-2003) 
Още преди режимът на Саддам да е паднал окончателно, предприемчивите британски интернет компании вече си задават въпроса какво ще стане с домейна .iq и възстановяването на интернет достъпа в тази страна. Апетитете са към установената инфраструктура за разпределяне на интернет адресите в националната домейн зона .iq.
Няколко британски интернет компании, в които влизат и ISP-та вече са сформирали т.н. “Комитет за възстановяване на информационните технологии в Ирак” (Committee for Information Technology Reconstruction in Iraq - CITRI).
Поради търговски санкции в момента няма много я няма активни dot-iq домейни. Компаниите от CITRI , националната домейн зона на Ирак, ще бъдат достъпни за интернет потребителите извън Ирак срещу по-високи суми.
Според плановете на CITRI , иракчаните ще ползват преференции за dot-iq домейните, но авторите на проекта планират да реализират приходи от близо 10 млн. чрез бизнес с този домейн, като го предлагат на компании и физически лица извън ирак. Например международна организация Mensa International ще регистрира адреси завършващи на @high.iq и ще плаща доста повече, отколкото иракчанин, собственик на лична страница.
Британците бързат. Засега те са единствените, които ясно си представят големи печалби от интернет комуникации в страна с разрушена от военните действия телекомуникационна инфраструктура. Най-благоприятната среда за бизнес.
Щатските планове за технологично възстановяване на страната все още не са трвърде ясни. Засега нормативно техническото управление на dot-iq е под контрола на американска компания.
Според данните от Internet Assigned Numbers Authority, от 1997г. този домейн се е управлявал от InfoCom, Ричардсън, щата Тексас.
През 2002г. Щатите съдят собствениците на компанията – братята Елаши за поддръжка на групировката Хаммас. Трима от тях са в затвора. В началото на месеца представителите на CITRI са поискали от ICANN да им даде управлението на dot-iq регистрациите.
ICANN все още нямат официален отговор нито за искането на CITRI, нито за съдбата на InfoCom като досегашен регистратор. Това, което се знае до момента за позицията на ICANN е, че организацията смята за необходимо регистрациите на националния домейн да имат поддръжката на местния интернет бизнес и да не са в ръцете само на една чуждестранна организация.
От CITRI обясняват, че контролът на регистрациите може евентуално да се осъществява пряко от институция вътре в страната като например Багдадския университет. CITRI да поеме ролята на нещо като международен регулатор за този домейн, т.е . – да работи там, където има най-голяма изгода. |
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|