|
Мрежата след Red Code, Nimda и Blaster - "кръпките" не вършат работа (18-8-2003)
Сред коментарите около най-новият вирус W32/Blaster в онлайн медиите се появиха предположения за бъдещите действия на Microsoft за сигурността на Windows. Припомняме, че за около две седмици Blaster порази над 300 хил. машини с най-новите версии на Windows.
В кампанията по овладяването на Blaster, Microsoft пуснаха над 10 линка в основния си сайт, за да информират за нови източници за download и техническа информация. Промениха и адресите, към които отговаря домейнът Windowsupdate.com. Анализите на вируса показаха, че е е програмиран след 16-ти август да "организира" DoS атака към Windows Update. Според анонимни източници, цитирани от ZDnet, Windowsupdate.com е преместен в отделна мрежа така че, ако планираната хакерска акция има някакъв резултат, компанията да не бъде засегната.
Плановете оттук нататък са Internet Connection Firewall, основният security сегмент в Windows XP да е само по подразбиране. Промяната може да се очаква в следващия Service Pack за Windows XP или направо в новата версия на операционната система.
Секюрити специалистите препоръчват да се помисли за добрата синхронизация на приложенията със системата за сигурност на Windows системите за обикновения потребител, отколкото да се "закърпва" допълнително защитата.
Доста потребители, които използват firewall, ще ги премахнат временно, ако приложенията не работят с него; или пък масово забравят да го активират. Експертите по сигурността наблягат на старата си теза , че за всички вируси, шарещи в Интернет, са виновни домашните интернет потребители и че колкото повече приложения им се дават, толкова повече Мрежата е застрашена. Най-новият вирус само доказва, че след Code Red, Nimda и Sapphire/Slammer, хората не са се погрижили за пачове и като цяло сигурността на Глобалната мрежа не е подобрена.
Новият вирус за пореден път показа и уязвимостта на Windows, и то в момент, когато сред приоритетите на щатското правителство е сигурността на интернет комуникациите. Администрацията на Буш прокара през февруари 2003г. т.н. "United States National Strategy to Secure Cyberspace". Това е основен документ, в който се разглеждат целите и отговорностите на държавата и частните компании по опазването на сигурността на кибер пространството.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|