|
BSA публикува поредния лъжлив и клеветнически за България доклад (7-7-2004)
Американската лобистка организация "Business software alliance" е публикувала поредния си доклад за "Софтуерното пиратство по света"
"Данните" на базираната във Вашингтон лобистка организация резилят по цял свят (информацията за доклада е разпространена от "Ройтерс" - б.р.) България като страна, в която процъфтява незаконното ползване на софтуер, независимо от десетки милионите долари, които държавата плаща през последните години за софтуер, произведен от членовете на BSA. и независимо от все по-голямото ползване на свободен софтуер сред гражданите и организациите.
Докладът вероятно ще послужи за оправдание при поредната голяма и в личен интерес сделка на "Майкрософт" у нас. Както е известно, тази година е последната по договора между Министерски съвет и щатския монополист. Съответно лобистите на американската компания трескаво търсят мотиви не само за подновяването му, но и за разширяването му. Това се прави, независимо от тенденцията по цял свят правителствата да мигрират от Windows на Linux и от MS Office към OpenOffice, StarOffice и др.п.
На 7-и юли BSA публикува доклада си за т.нар. "пиратство на софтуер" по света.
За разлика от други години, в които България бе в челната десетка по процент "пиратски" софтуер, за 2003 г. страната ни е спомената като намалила общия процент на незаконен софтуер на 71, но... забележете - при около $ 10 млн. "загуби" за 2002 г., за 2003 г. според "авторитетните" източници на BSA, загубите вече са на стойност $ 26 милиона!
И това, при положение, че през 2002 г. само държавната администрация самостоятелно сключи един крайно неизгоден за обществото договор за $ 13,6 милиона софтуер, който бе закупен от "Майкрософт" с посредничество на ЦАПК-Прогрес. Оказва се, че колкото повече софтуер купува държавата ни, толкова по-големи стават числата, измислени от BSA в техния годишен доклад. Впрочем, по данни на "Portal.bg", само през тази година Министерски съвет е превел на ЦАПК-Прогрес за наем на WindowsXP/OfficeXP 16 млн.лева, което е повече от предварително оповестената сума от 8 млн.лева.
Очевидно е, че данните на BSA са изфабиркувани, защото не се опират на реалните данни за продажбите на софутер и хардуер в страната, а за да оправдаят поредния договор - неизгоден за държавата, но изгоден за нечии бизнес, който оцелява благодарение на държавните поръчки.
Интересното е, че за втори път тази година България се споменава в негативен списък. Предишният беше в т.нар. Списък 301, в който попаднахме благодарение на българските музикални производители. Сега сме пак в кюпа - този път по данни, предоставени от хората, чийто интерес е единствено да продават софтуера си на държавата.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|