|
Интернет общество смята, че уволнението на шефа на КРС е незаконно (17-5-2004)
Изявление на Управителния съвет на "Интернет общество - България":
До появата на акта, с който Министерски съвет освободи председателя на КРС, винаги сме твърдяли в изявите ни у нас и по света, че КРС е независим специализиран държавен орган, със съответната правилно усложнена процедура за избор на членовете й – от Мин.съвет, от НС и от президента.
Развитието на телекомуникационния пазар в последните години до голяма степен се базира върху стабилност, предвидимост и независимост на националния регулаторен орган. До този момент КРС спазваше тези условия. С предсрочното прекратяване на мандата на председателя й, при това назначен от същото правителство, се стига не само до парадокс – нарушаване на текстовете на ЗД за освобождаване на членовете на КРС, а и до общо впечатление за нестабилност, непредвидимост и – най-лошото – зависимост на КРС от държавната администрация.
Не е тайна, че именно държавната администрация в лицето на МТС се опита да прокара през 2003 г. в ЗД текстове, предвиждащи лицензиране на Интернет-операторите и държавен контрол върху Интернет адресите и имената (тези промени, за щастие, бяха отхвърлени от Парламентарната комисия по транспорт и телекомуникации), както и тотален полицейски контрол върху Интернет-съдържанието, който ще доведе освен до цензура и до поскъпване на цените за достъп до Мрежата. В допълнение, поради липсата на контрол от страна на принципала на БТК върху образуването на цените на телефонните услуги, сме свидетели на повишаването им от 1-ви май т.г. с над 40 %, което доведе до снижаване на Интернет-потреблението с близо 2/3.
“Интернет общество – България” е силно обезпокоено от последните промени и се надява, че те не са насочени към подпомагането на дейността на някоя определена телекомуникационна компания, а са резултат от вътрешни противоречия в управленския екип в областта на съобщенията. Същевременно не можем да не отбележим, че вече над половин година от приемането на новия Закон за далекосъобщенията, компетентните органи, между тях особено МС, МТС и БТК все още не са осигурили необходимите за развитието на алтернативните оператори условия.
Призоваваме компетентните органи да създадат условия за действителна независимост на регулаторния орган, насочена към реална либерализация в областта на далекосъобщенията.
УС на “Интернет общество – България” www.isoc.bg
София, 16.05.2004 г.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|