|
БТК пак вдига цените на телефонните услуги. Защо мълчи КРС? (26-4-2004)
БТК вдига цените на телефонните услуги с над 40%, а в същото време регулаторът мълчи. Защо ли?
Случаят поставя и други въпроси:
1. Защо КРС не е информирала обществеността, че е получила предложение за повишаване на цените с над 40%?
Според Закона за далекосъобщенията, БТК трябва да им е дала предложенията си на 1-ви април (нещо като шега:). Ако срокът е спазен, още по-естественият въпрос е:
2. По каква методика са определени тези цени?
Старата методика вече не действа, а нова няма публикувана. Това ще рече, че според БТК един импулс ще струва не 11 стотинки, а примерно 25, и че ще се таксува не на 4 минути, а на всяка минута. И никой не може да ги спре.
3. Защо КРС до този момент не се е възползвала от следното си право: " чл. 218 (3) Комисията може да поиска веднъж на 6 месеца да бъде доказвана разходоориентираността на съгласувани вече цени"?
И не е ли заради това, че БТК все още бе може да представи разходноориентираността на цените си? Т.е. КРС не се възползва от правомощията си, за да защити БТК и увреждайки интересите на потребителите?
4. Защо БТК повишава всичките си най-ползвани тарифи?
Уж се говори за ребалансиране, а се вдигат и месечните наеми, вероятно и тарифите за наети линии, като се намаляват от 40 на 20 импулсите, предоставяни при по-добри условия - т.е. най-пострадали ще са и най-бедните хора?
5. Защо КРС не се интересува какво получават абонатите срещу месечните си такси?
В други страни, срещу тях се получава безплатно свързване с телефоните от същото населено място. След като БТК е фактически монополист, най-естествено е именно регулаторният орган - КРС - да защитава интересите на потребителите.
6. Защо Комисията по търговия и защита на потребителите все още не е реагирала по темата? А Комисията за защита на конкуренцията?
Разбира се, никой в КРС, КЗК или КТЗП няма да отговори на подобни въпроси честно, а ще завъртят плочата на мястото, в което се говори за намаляване на междуградските и международните разговори - все услуги, в които вече има конкуренция. В момента през Интернет от България може да се говори: със САЩ за 1 (един) цент на минута, т.е. с 1/3 по-евтино, отколкото от София в София!, с Англия - за 3,9 цента / минута и т.н.
И от М-во на транспорта и съобщенията няма да дойде отговор: там, оказва се, няма и един специалист, който да каже на Ники Василев, че като намаляваш времетраенето на един импулс от 5 на 4 минути, това е вече само по себе си 20 % увеличаване на цените, а като вдигаш и стойността на самия импулс, тогава увеличението става още по-голямо!
______
лично мнение на Вени Марковски, председател на "Интернет общество - България"
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|