|
Южноафрикански милионер взе на прицел Майкрософ (12-9-2006)
От "Дневник"
Южноафриканският магнат Марк Шатълуърт вече е покорил околоземното пространство. Сега той отправя погледа си към киберпространството и се надява да отправи сериозно предизвикателство към “Майкрософт”. Шатълуърт натрупа състоянието си в интернет, след което продаде на VerSign своята компания Тhawte, основана в гаража му в Кейптаун. После ексцентрикът похарчи 20 млн. долара, за да стане през 2002 г. едва вторият космически турист и първият африканец в орбита. Сега Шатълуърт е взел на прицел американския гигант “Майкрософт”, като се надява с разработвания свободен софтуер да революционизира начина, по който компютрите работят, и да направи интернет достъпен на милиони в Африка и други развиващи се региони по целия свят.
“Отвореният код е платформата на бъдещето, казва милионерът пред Ройтерс. Той е като онези огромни вълни, които помитат всичко по пътя си, също като интернет.” Програмите на Шатълуърт, носещи общото име "Убунту", са базирани върху отворени код на операционната система “Линукс”, работеща на принципа, че софтуерът е свободен и може да бъде модифициран от всеки съобразно неговите специфични нужди. Това обаче е диаметрално противоположно на кредото на “Майкрософт” и неговата система за разпространение на софтуер. Софтуерните програми на Шатълуърт носят странни имена като Hoary Hedgehog и Warty Warthog. Като цяло обаче “Убунту”, което на местния език означава “грижа за твоето племе и добро отношение към останалите”, изглежда по-лесен за ползване от другите базирани върху “Линукс” система, посочва Ройтерс.
В класацията си за най-добрите продукти за миналата година списанието “Пи Си уърлд” постави “Убунту” на 26-о място, доста пред популярните iTunes на “Епъл”, заели 34-то. Правителствата на Бразилия, Китай, Испания, Индия и Малайзия вече ползват система върху “Линукс”, а според Шатълуърт свободният софтуер може значително да намали цената на снабдяването на училищата по бедните страни в света с компютри. Той може и да отвори истинска технологична врата пред малкия бизнес на най-бедния континент, където само малка част от хората са компютърно грамотни.
____
Цялата статия - в "Дневник"
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|