Нарастващата популярност на интернет обществата повдига сериозни въпроси за сигурността и към тях трябва да се подхожда с образователни кампании и адекватно законодателство смята Европейската агенция за сигурност на мрежите и информацията (ENISA), предаде Евроактив.
Интернет обществата са сайтове, на които потребителите могат да публикуват лична информация, подобно на блоговете, но в същото време има повече възможности за интерактивност с другите потребители и филтри за това кой може да има достъп до определена информация.
Най-големите такива страници са MySpace и Facebook. MySpace беше закупен от медийния магнат Рупърт Мърдок преди два години за 580 милиона долара. По това време сайтът имаше около 90 милиона регистрирани потребители, а според последни данни тези цифри са се удвоили.
Европейската агенция публикува мнение за интернет обществата, в което ги оценява като "един от най-забележителните технологични феномени на 21 век и добро средство за комуникация между съмишленици". В същото време обаче, регулаторът очерта и 15 заплахи, свързани с употребата на такива сайтове.
Експертите от агенцията дадоха и примери със "събирането на цифрови профили" . Според тях е възможно трети страни да свалят и запазва профилите на потребителите в интернет обществата и да ги използват за свои нужди. Това крие рискове дори за кариерното развитие на някои хора, ако потенциален работодател отхвърли кандидат заради изнесената от тях информация в мрежите. Вече има регистрирани такива случаи.
Рискове има и за компаниите, чиито служители са част от интернет обществата, заради информацията, която те могат да публикуват в своите профили. В един сайт, например, има списък на сегашни и бивши служители на Barclays Bank, информация, която може да бъде използвана за социални атаки срещу кампанията.
Заплахите от спам, вируси, преследване и заплашване също са отчетени от Агенцията. ENISA препоръчва да се организират кампании за повишаване на информираността за тези рискове, особено сред по-наивните потребители. Агенцията смята, че тези кампании трябва да текат на самите сайтове на интернет обществата.
Според доклада на регулатора тези проблеми не са само на доставчиците и потребителите, а и на правителствата, които трябва да адаптират законодателството към предизвикателствата на интернет.
Тези сайтове "предоставят сценарии за различни казуси, които не са отразени в сегашното законодателство (особено в законите за защита на личните данни). Това значи, че тези въпроси трябва да бъдат изяснени. В доста случаи съществуващата правна рамка трябва да бъде променена или разширена", пише в доклада на ENISA.
Източник: www.evropa.dnevnik.bg