"Стандарт" 6 февруари 2008, 16 стр.
Напъните да вкарат българина в модерните технологии раждат гафове
Повечето нашенци са готови да висят на опашки, но да не плащат по интернет
Екип на "Стандарт"
Въпреки че живеем в ерата на информационните технологии, повече от половината нашенци още се ужасяват от компютрите като дявол от тамян. Едва 23% от българите пък си имат PC у дома. В същото време постоянно се инвестира в развитието на информационните технологии. Амбицията е скоро да си решаваме проблемите с едно кликване на мишката. Да плащаме сметки в интернет, да кандидатстваме в университета и забавачката виртуално, да пазаруваме онлайн. Крайно време е това да се случи - да не кажем, че сме доста закъснели. Друг е въпросът обаче готов ли е нашенецът да смени вечното висене по опашки със сърфирането в интернет.
Иновация или дискриминация? Този въпрос си задават днес софиянците, принудени да запишат малчуганите си в детската градина по интернет. Новата система, измислена от Столична община, за да сложи край на ерата на опашките от тъмно, се оказа нож с две остриета. Защото и баба знае да висне на опашка пред градината в пет сутринта, но не е и сънувала как да се вмъкне на адрес www.kg.sofia.bg и какво да прави след това. Особено когато сайтът блокира още в първия ден заради всички мераклии да уредят детето в забавачката. Хаосът няма да е по-малък, когато това лято СУ започне да приема документи само онлайн, пак с благородното намерение да спести време на изнервените кандидат-студенти. Какъв е изводът? Твърде рано е пред българина да бъде поставян ултиматумът да си върши работата през интернет. Трябва да има алтернатива - макар и тя да предполага редене на опашки и разкарвания по институциите.
Избор например има, когато дойде ред да се плащат данъци. От сайта на Националната агенция по приходите може да си разпечатате декларации и да ги подадете в най-близкия клон на НАП. Ако пък сте вещи в Мрежата и имате електронен подпис, спокойно може да декларирате и платите налозите по интернет. Алтернатива има. Единствено търговците, които подават Интрастат декларации, са задължени да го направят през сайта на НАП. От агенцията са преценили, че фирмите са достатъчно вещи в Мрежата и няма да има опасност да се заплетат при плащането на налозите. По-оправните в интернет се възползват от е-услугите и на други институции. Подават митнически декларации по електронен път, пишат жалби и молби до министерствата или си вадят документи от виртуалното деловодство на общинските администрации. За целта трябва единствено електронен подпис. Цената му варира между 30 и 70 лв. и се подновява всяка година. Обикновените българи обаче рядко се възползват от удобството на електронния подпис, ползват го обаче все повече фирми.Плащането на сметки и покупки през интернет също набира скорост. Българите все по-често се престрашават да си оправят сметките за ток, телефон, вода, парно, GSM през ePay. Също така да правят банкови преводи в нета и да си купуват стоки и резервират почивки от домашния компютър без страх от хакерски набези. Хубавото е, че при плащане в интернет с национални дебитни карти с логото на "Борика" не се дължат никакви такси и комисиони към ePay. Въпреки това доста българи все още се смущават да вкарат портфейла си в Мрежата заради страх от хакерски атаки. Максимата "Око да види, ръка да пипне" важи с пълна сила при разплащанията в интернет. Българите са недоверчиви и се съмняват в удобствата, които предлага виртуалното пространство, недоволни са експертите в бранша.
Източник: www.pressboard.info