"Телеграф" 11 февруари 2008, 14 стр.
Последни сме в ЕС по онлайн покупки
Соня Славова
Въпреки масовото навлизане на компютрите, българите нямат навик или просто избягват да ползват екстрите на новите технологии. Доказателство за това е, че едва 3% от хората между 16 и 74 години у нас са пазарували в магазини в интернет, което ни нарежда на последно място сред страните в ЕС.
Това сочат данни от проучване на европейската статистическа служба Евростат.
Последни
Единствено Румъния ни прави компания на дъното, като там показателят е със същите стойности.
Най-голям е делът на хората, ползващи платени онлайн услуги и пазаруващи в мрежата в Холандия и Дания, като за Копенхаген данните са от 2006 г. (още цифри в таблицата). Данните сочат, че делът на хората на възраст между 16 и 74 години, поръчващи си стоки или услуги по интернет в ЕС, се е увеличил от 24 процента за 2005 година до 30 процента през 2007 година.
Риск
Основните рискове при пазаруване в мрежата са за кражба на данни от кредитната карта, с която се извършва плащането. Това е и причината 12% от европейците да избягват покупките в интернет.
Тези опасения, свързани със сигурността на покупките в интернет и с личния живот, са били разпространени в Испания (27 процента), Финландия (26 процента) и Кипър (20 процента).
Изследването показва също, че през 2007 година близо една четвърт от онлайн потребителите в ЕС са станали жертва през предходните 12 месеца на вируси, довели до загуба на информация или време.
Атаките на вирусите са били най-чести в Литва (41% от потребителите), Словения (35%) и Малта (34%) и най-малко на брой в Чехия (7%), Естония (15%) и Швеция (16%).
Внимание
Ако пазарувате в интернет магазини, следете движението по кредитната си карта и управлявайте внимателно финансите си, за да избегнете свръхразходи като данъци и разноски по предаването. Не купувайте от ненадеждни източници, особено от тези, които се рекламират чрез спам. Важно е да прочетете клаузите и условията за покупката, съветват експерти в областта.
Източник: www.pressboard.info