|
Пореден проблем за Николай Василев (12-3-2008)
Европейската комисия е била официално сезирана от АПИС за нарушенията в конкурса за справочна информационна система на Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР), съобщиха в сряда от компанията за юридически и справочен софтуер. Жалбата е била внесена на 11 март 2008 г.
В първата българска публично огласена жалба в Брюксел, свързана с процедура за отдаване на обществена поръчка., се посочват две нарушение на европейското законодателство:
Според АПИС министърът на държавната администрация Николай Василев не е компетентен да обяви централизирана държавна поръчка за нуждите на всички държавни органи, включително училищата, общините и кметствата. Другото нарушение е свързано с това, че държавата не е създала ефективни механизми за обжалване на процедурите за възлагане на обществени поръчки на две инстанции относно нищожност на заповеди за откриване на процедурите.
В жалбата се посочва още, че МДААР е допуснало и процедурни нарушения в хода на търга за обществена поръчка. Според АПИС участникът, който спечелва първо място с нереално ниска цена и после се отказва от поръчката, е свързан с втория класиран, чиято цена е 15 пъти по-висока и с когото всъщност ведомството сключва договора. В противоречие с правилата за лоялна конкуренция двамата участници са предложили да доставят едни и същи информационни продукти.
Според АПИС това е модел на порочна схема за печелене на държавни поръчки, водеща до заобикаляне на закона и на нарушаване на основните му принципи за лоялна конкуренция и равнопоставеност между участниците.
Търгът бе обжалван пред Върховния административен съд и пред КЗК, като още привнасянето на жалбата от АПИС се заканиха, че при нужда ще стигнат и до европейските институции.
В обжалваната процедура документи за участие в процедурата са подали фирмите "Ител", "Норма", "Сиела софт енд пъблишинг", "Лакорда" и АПИС, която обаче е била отстранена заради неизрядност и непълнота на документите.
"Сиела софт енд пъблишинг" е дала най-ниска цена от 399 877 лв и срок за изпълнение на поръчката за един ден. Офертата на "Лакорда" е била за 1 152 260 лв. без ДДС за 10 дни. Предложението на "Норма" е за 5.887 млн. лв. без ДДС и срок за изпълнение също един ден, а "Ител" е поискала 8 699 995 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 30 дни. Поради разлика от над 30% в ценовите предложения на „Сиела" и „Лакорда" комисията е изискала от двете фирми мотивирано становище за по-ниската цена.
_____
* От Медиапул
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|