Търси: в
portal.bg | поща @portal.bg | ОБЯВИ | българо-английски онлайн речник | форуми | IPTV


Намери новина:  
подробно търсене | Новините от последната седмица


   

Деца: He си казвай името в мрежата! (13-2-2008)

"Класа" 13 февруари 2008, 18 стр.
Наградиха 6 проекта на малчугани за безопасен интернет

Ива Валериева

Научихме правилата за безопасно общуване в интернет, докато подготвяхме проектите си за европейското състезание по програмата "Безопасен интернет", казаха вчера ученически екипи, участвали в надпреварата "Животът онлайн е такъв, какъвто го направиш ти". В състезанието се надпреварваха над 650 проекта на деца от 55 държави, като победители станаха филмчета, презентации и рисунки от Гърция, Румъния, Словакия и Португалия. "Въпреки че тази година никой от шестнадесетте български отбора не стигна до финал, те показаха много талант и ентусиазъм, затова сформирахме свое жури, което излъчи 6 победители - по два във всяка от възрастовите групи", каза Пламен Вачков, председател на Държавна агенция за информационни технологии и съобщения.

Наградите при най-малките отидоха в 7-о СОУ "Кузман Шапкарев" - Благоевград, и ОУ "П. Р. Славейков" - Ямбол. Във възрастовата група от 11 до 14 години бяха отличени презентациите на 104-то ОУ "Захари Стоянов" - София, и "Детски комплекс" -Сливен, а призът при най-големите отиде при ученици от Първа английска гимназия - София, и СОУ "Георги Измирлиев" - Горна Оряховица.

Най-нетърпеливи да споделят наученото бяха участниците от 5 до 10 години, които съветваха връстниците си в никакъв случай да не разкриват името, телефона и училището си в мрежата, за да не станат обект на заплаха.

България се присъедини към програмата на ЕК "Безопасен интернет" преди 4 години, като от две работи и гореща линия web112.net за сигнали за вредно съдържание в мрежата.

Деветгодишната Елена Тупароба от 7-о СОУ в Благоевград, която грабна наградата при най-малките, разказа, че знае още много правила за безопасност в интернет, но листът не й стигнал за всичките. Малката художничка влиза в световната паяжина от 5-годишна и Най-много харесва сайта pbskids.org, където освен шаблони за оцветяване с фантастични герои има и музика и игри. Бащата на Елена пък, който е компютърен специалист, разказа, че не може да изчисти машината от вируси, след като детето му е било из сайтове за анимация и кукли.

Източник: www.pressboard.info


(CC) Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат да се използват при условията на Криейтив комънс. Прочетете лиценза за повече информация.

За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив

Към главната страница


   

portal.bg | поща @portal.bg | ОБЯВИ | българо-английски онлайн речник | форуми | IPTV
Copyright
Disclaimer
за контакти
eXTReMe Tracker
veni.com
mitko.com