|
Наредба на МВР за следене на интернет ядоса ИТ гилдията (31-1-2008)
"Дневник" 30 януари 2008
Предвидените в новата наредба на МВР и агенцията за информационни технологии възможности за тотално следене на интернет трафика и телефонните разговори ще ударят предимно потребителите на мрежите за обмен на музика и филми (peer-to-peer) и едва ли ще засегнат истинските престъпници в мрежата. Това коментираха представители на интернет компании.
Както съобщи в. "Сега", наредбата е публикувана в Държавен вестник и предвижда операторите да пазят и предоставят на МВР данни за всички номера, от които е имало обаждания, до кого са били, името и адреса на абоната, посещавани сайтове, начало и край на връзката и други. В документа не се споменава за съдържанието на разговорите и кореспонденцията.
"Единствената група, срещу която наредбата ще работи, са peer-to-peer мрежите", каза Димитър Ганчев от "Бол.бг". Според него, за да има ефект от мерките, доставчиците на интернет услуги трябва да имат договор с всеки клиент, а това не се прави. При корпоративните абонати пък е трудно да се каже кой служител е влизал в интернет от даден компютър, т.е. при престъпление отговорността ще падне върху компанията, каза Ганчев.
"Наредбата може лесно да се заобиколи от тези, за които е предназначена. Те могат да влязат в мрежата от първото място с обществен достъп и да заличат следите си", обясни Ганчев. Въпреки че съхраняването на данни ще натовари интернет компаниите с разходи, според тях по-сериозният проблем е нарушаването на анонимността в интернет. "Интернет не е анонимна среда, особено когато се правят престъпления. Не виждам нищо притеснително да се контролират комуникационни средства, чрез които правоохранителните органи могат да се борят с организираната престъпност", обясни експерт от ГДБОП.
Новата наредба не предвижда операторите да пазят съдържанието на телефонните разговори и имейлите. То обаче би могло да се види и без знанието им чрез специални разузнавателни средства. Сред доставчици на интернет документът разрешава на МВР повече неща, отколкото европейската директива допуска.
Източник: www.dnevnik.bg
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|