|
Европейската комисия подготвя нови санкции срещу Майкрософт (19-1-2009)
Европейската комисия за пореден път се подготвя да санкционира софтуерния монополист Майкрософт за злоупотреба с господстващо положение на пазара. Причината този път е, че компанията използва лидерското си място на пазара за операционни системи за да налага на потребителите друг продукт - интернет браузъра Internet Explorer.
Жалбата срещу Майкрософт е подадена от норвежката Оpera Software.
Според Европейската комисия, предлагайки Internet Explorer като част от Windows, Майкрософт практически налага браузъра на близо 90% от собствениците на персонални компютри по света.
Съгласно процедурата, Mайкрософт има осем седмици за да изрази становище по констатациите на комисията. От компанията могат да поискат и изслушване, ако намерят за необходимо. След това, ЕК ще излезе с решение с което може да глоби Майкрософт и да я задължи да извърши конкретни действия.
Източник: в-к Капитал
Това е поредният случай в който ЕК започва наказателна процедура срещу Майкрософт. През септември 2007 г., Първоинстанционният съд на европейската общност в Люксембург потвърди друго решение на комисията от 2004. Тогава софтуерният монополист беше наказан заради това, че продава Windows Media Player заедно с операционната си система. Първоначално глобата беше 497 милиона евро. Заради натрупаните лихви по време на процеса по обжалване, сумата нарасна значително. През февруари 2008 г. ЕК наложи нова глоба от 899 милиона евро заради това, че Майкрософт не е изпълнила съдебното решение. От компанията обжалваха, тъй като по думите им решението на съда не е достатъчно ясно.
На фона на действията на ЕК, българската държава продължава трайното си обвързване с продуктите на софтуерния монополист.
През 2002 г., тогавашният министър на държавната администрация Димитър Калчев (БСП) сключи без търг или конкурс договор с Майкрософт за доставка на софтуерни продукти. За посредник по сделката, отново без търг или конкурс, е посочена близката до БСП фирма "ЦАПК Прогрес". Сделката беше остро критикувана заради спорната цена, липсата на прозрачност, прескачането на законовите изисквания и пренебрегването на безплатния софтуер с отворен код, който е реална алтернатива на продуктите на Майкрософт. Тогава правителството се оправда с мотив, че не може да се прави обществена поръчка, защото единствения възможен изпълнител е щатския софтуерен гигант. По информация на "Капитал" според стария договор годишния наем на лицензите възлиза на 9.12 млн. долара.
В края на 2007 г., министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев сключи нов договор, отново с посредник ЦАПК Прогрес. Сделката е обект на проверка от Софийска градска прокуратура.
Договорите на държавната администрация с Майкрософт са пазени по-строго от държавна тайна и остават с неясни клаузи и цени. През 2007 г. "Капитал" спечели дело заведено срещу отказа на директора на правителствената информационна служба Таня Генева да предостави споразуменията по Закона за достъп до обществена информация. Въпреки решението, Генева отново отказа достъп до договорите. Отказът е обжалван и в момента делото е висящо пред Административен Съд - София град.
(CC)
Тези статии (но само тези, които са собствено производство на Portal.bg или са от други сайтове със същия лиценз) могат
да се използват при условията на Криейтив комънс.
Прочетете лиценза за повече информация.
За нас | Реклами | Интернет - новини | Статии | Архив
Към главната страница
|
|
|